Yaz Mevsimine Özel: Marin Dekorasyonu

Dekorasyonunuzu sadece renk kullanarak nasıl daha sofistike bir hale getirebilirsiniz? Bir dekorasyon stili için sadece renklere sadık kalmak yeterli midir? Aslında bu iki sorunun çok basit cevabı var ve ev dekorasyonu konusunda çok da bilgi sahibi olmanıza gerek yok.

Denizci konsepti olarak bilinen marin dekorasyon, mavi beyaz renklerinin tüm hakimiyetiyle mekanları sarıyor. Önceleri tekne dekorasyonlarında karşımıza çıkan bu stil, aslında Amerika’da doğmuş. Özellikle tekstil alanında ve yazlık ev dekorasyonu dünyasında gize çarpan marin esintisi, zamanla ev aksesuarlarını ve tüm dekoratif ürünleri sarmış.

Artık oldukça geniş bir yelpazede tüm alternatiflerini bulabileceğiniz marin stilinde tasarımlar, sadece yazlık ev dekorasyonlarını değil, salon aksesuarlarından mutfak mobilyasına, banyo tekstilinden bahçe ekipmanlarına kadar hemen her alanda kullanılıyor. Bu içeriğimizin konusu ise tam da bu.

Ev Dekorunuzu Marine Çizgisiyle Tamamlayın

ev-dekorunuzu-marine-cizgisiyle-tamamlayın

Önceleri sıklıkla tekstil ürünleriyle dikkat çeken lacivert ve beyaz renkleri, ev dekorasyon fikirleri içinde önemli bir alanı kapsıyor. Peki, evin hangi alanlarında kullanılabilir renkler bunlar? Yatak odası, salon, mutfak, banyo… Aklınıza neresi geliyorsa evin o bölümüne uygun olabilecek bir stilden bahsediyoruz. Örneğin salonunuzda bir marin etkisi için Çetmen Girona Salon Takımı ürünlerine göz atabilirsiniz.

Ev dekorasyon ürünleri içinde dekoratif objeleri kullanarak marin etkisini bolca hissetmenin ilk yolu, kendin yap projelerinden ilham almak. İhtiyacınız olan malzemeler, farklı kalınlıklarda halatlar, çapa figürleri, deniz kabukları, bir miktar kum… Kullanmadığınız bir sehpayı ya da eskimiş bir sandalyeyi geri kazanmak için kolları sıvayın! Ya da halatlarla yapacağınız duvar saatleri, neden çoklu olarak duvarınızda olmasın ki?

Mavinin Psikolojik Etkisiyle Marin Kurgusu

mavinin-psikolojik-etkisiyle-marin-kurgusu.

Doğallığı temsil eden ve ferahlık sağlayan mavi renk, modada olduğu gibi dekorasyonda da kaliteyi yükselten göz oyunlarından biri. Nabzı yavaşlatan ve kan basıncını düşüren özelliğiyle mavi ve tonlarını evinizde görmek sizi mutlu etmeye yetecek.

Özellikle yatak odası ve banyolarda kullanıldığında huzur veren etkisini daha güçlü hissedebilirsiniz. Tekstil seçimleriniz ise bu mesaja uygun olarak doğal malzemelerden oluşan ve çevreye duyarlı alternatiflerden oluşmalı.

Süs Eşyaları Seçerken Marin Stile Gönderme Yapmak

türk-seramik-sanati-marin-dekorasyonu

Eviniz için seçeceğiniz aksesuarların aynı zamanda marin stiline uygun olmasını istiyorsanız bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin cam ve seramik malzemeli aksesuarların marin stilinde uygun olarak kullanılabileceğini bilmenizde fayda var.

Hasır, jüt ve keten kumaşlı diğer aksesuarlar da bu yazlık stile en çok yakışanlardan. Duvar kağıtlarını seçerken ise marin etkisini boğmamak için dilerseniz yine mavi ve beyaz renklerde fakat örneğin çiçekli bir desende seçim yapabilirsiniz.

Marin Stilinde Önemli Olan Yüzey Kullanımları

yatak-odasinda-bir-deniz-stili-marin-dekorasyonu.

Bazı materyaller, bu stilin adeta şifrelerinden. Örneğin koyu ya da açık renkli farketmez, her türlü ahşap kullanımı bu stil için yeterince uygun. Fakat cilalı ahşap görünümlerinden kaçınmanızda yarar var. Bu görünüm, marin stilini salaş ve rahatlık hissinden uzaklaştıracaktır.

Patine ahşap yüzeyler ise özellikle mobilya bölümlerinde şık çözümler sunuyor. Sehpa, yatak başlığı ya da sandalye gibi ürünlerde de patine tercihiniz olabilir. Son olarak ferforje tasarımlar da lacivert ve beyaz renklerinin sevgilisi…

Marin Görünümünde İki Farklı Seçenek

yatak-odasi-marin-dekorasyonu

Marin stilini dekorasyonunuza uyarlarken iki farklı yol izleyebilirsiniz. İster evinizin tümünde tek bir bakış açısı, isterseniz evin açık alanları ve kapalı alanları olmak üzere ikiye ayırdığınız bir marin yönlendirmesi tercih edebilirsiniz. Nasıl mı? Renk paletlerini ayrıştırarak…

Yani marin stilinde canlı maviler, lacivertler ve beyazlar kullanarak yarattığınız dekorasyon, canlı marin dekorasyonu ismini alabilir. Mercan ya da kırmızı kullanarak daha zenginleşen bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

Diğer bakış açısı için ise kum beji, krem renkleri, pastel mavi tonlarına yönelebilirsiniz. Daha solgun ama daha sakin bir marin görüntüsü ile pastel marin dekorasyonu kurgulayabilirsiniz. Bu stilin canlandırıcı rengi ise tarçın ya da kiremit renklerinin daha pastel tonları olabilir. Tercihinize göre az ışık alan bölümleri pastel seçeneklerle, bol ışıklı bölümleri canlı alternatiflerle tamamlayabilirsiniz.

Marin Stiline Son Dokunuşlar

modern-ve-rahat-oturma-odasi-marin-dekorasyonu.

Bu stilin vazgeçilmez tamamlayıcılarının başında hasır sepetler geliyor. Fakat boyut olarak en büyük alternatiflerine yönelmeniz daha akıllıca olacak. Bazı küp formundaki kapaklı hasır sepetler ise çoklu kullanımlarda evin köşeleri ve antrelerde harikalar yaratabilir.

Halı kullanımından vazgeçerek incecik veya jüt kilimlerin hafifliğine yönelmenizi öneririz. Kışı çağrıştırmayan, hafif ve ince her türlü detay bu stilin tamamlayıcısı olacaktır. Ek olarak her türlü kot kumaşlarından mobilya ve aksesuarlar kullanmak, marin stilinin enerjisini yükseltmeye yarayabilir.

ev dekorasyonu özel gün dekorasyonu

cetmenmobilya