Şifonyer Nedir ve Ne İşe Yarar?

Yetişkin yatak odalarının vazgeçilmez parçalarından şifonyerler, maksimum fayda sağlayan mobilyalardan. İşlevsel özelliklerinden dolayı genç odalarında da tercih edilen şifonyerler hakkında genel olarak herkesin bir fikri olsa da tam anlamıyla şifonyer nedir, doğasına uygun ve en kullanışlı şekilde nasıl düzenlenir gibi soruların yanıtını vermek aslında pek de kolay değil.

Mobilya uzmanı Doğtaş olarak şifonyerlere dair bilmenizde fayda olan tüm noktaları bugünkü içeriğimizde sizlerle paylaşmak istedik. Böylece siz de mobilya alışverişiniz sırasında şifonyer özelliklerini daha iyi tartma ve çok daha verimli tercihler yapma şansı bulabileceksiniz.

Peki hem işlevsel anlamda ön plana çıkan hem de dekoratif yönü ile kalpleri fetheden şifonyer nedir?

Şifonyer Nedir?

Çoğu zaman komodin ile birbirine karıştırılsa da aslında komodin ve şifonyerleri ayırt etmek hiç de zor değil. Komodinler, çoğunlukla yatağın her iki tarafında, baş ucuna yakın ve simetrik bir şekilde konumlandırılan, çekmeceli veya çekmecesiz bir mobilya olarak tanımlanabilir.

Buradan yola çıkıldığında şifonyer nedir sorusuna kesinlikle komodin değildir şeklinde yanıt verebilmek mümkün. Biraz daha detaylandırmak gerekirse şifonyer, komodinden farklı olarak dikey bir tasarıma sahip, daha uzun ve daha geniş, çok çekmeceli, kıyafet ve aksesuarları muhafaza etmek üzere geniş iç hacme sahip bir mobilya türüdür de diyebiliriz.

Tüm bu özellikleri ile yetişkin ve genç yatak odalarının en önemli mobilyalarından biri olarak görülen şifonyerler; ahşap, suntalam ve MDF gibi farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Ayrıca klasik, beyaz, siyah, mavi gibi farklı tarz ve modellerde tasarlanan şifonyerler ile yatak odası dekorasyonunu mükemmel bir şekilde tamamlayabilmek de söz konusu olabilmektedir.

Hem fonksiyonel hem de dekoratif yönden güçlü bir eleman olan şifonyerleri ayna seçimi ile kombinleyebilmek de mümkün. Böylece işlevselliğine bir özellik daha kazandırılabilen şifonyerleri düzenlemek için ise birkaç temel noktaya önem vermekte fayda var.

Şifonyer Nasıl Düzenlenir?

Şifonyer nedir, artık biliyorsunuz. Ancak şifonyer kullanımının hakkını verebilmek için tanımdan daha fazlasına ihtiyaç var. Bir şifonyeri en verimli şekilde kullanabilmek için nasıl düzenlenmesi gerektiği konusunu da irdelemek gerekiyor.

Şifonyerlerin sanıyoruz ki en önemli özelliği, birden fazla çekmece bulundurduğu için muhafaza edilecek eşyaları kategorize etmeyi mümkün kılması. Bu da doğal olarak hem eşya ararken zaman kaybetmeyi önlemeye hem de düzenli bir şifonyer kullanımına imkan tanıyor. Bu anlamda şifonyer düzeninde dikkat etmenizde yarar olan noktaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Şifonyer düzenlerken temel prensip, daha az yere daha fazla eşya koyabilmektedir. Dolayısıyla kıyafetleri ve çamaşırları ütüleyip katladıktan sonra düzgün bir şekilde şifonyer çekmecelerine yerleştirmenizi tavsiye ederiz.
  • Şifonyerler genellikle dikey tasarımlara sahiptir ve bel hizasına kadar yükselebilmektedir. Bu durum, üst çekmecelerde kullanım kolaylığı sunarken alt çekmecelerden eşya almayı biraz daha zor hale getirmektedir. Fakat bunu avantaja çevirmek için üst çekmecelere daha sık ihtiyaç duyduğunuz eşyaları yerleştirip alt çekmecelere daha uzun aralıklarla ihtiyaç duyabileceğiniz eşyaları yerleştirebilirsiniz.
  • Şifonyerin yalnızca çekmeceleri değil, üst yüzeyi de fonksiyonel bir kullanım sağlamaktadır. Bu bölümü daha çok, cüzdan ve anahtar gibi göz önünde bulunması ve unutulmaması gereken eşyaları yerleştirerek değerlendirebilir, vaktinizden de tasarruf edebilirsiniz.
  • Aynalı şifonyer kullanımında ise şifonyerin üst yüzeyini takılar, makyaj malzemeleri, saatler, gözlükler ve diğer aksesuarları muhafaza etmek için kullanabilir, bu eşyalarınızın üzerinizde nasıl durduğunu da ayna sayesinde kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz.