Salon Avizeleri Nasıl Seçilmeli? Modern Salon Avizesi Modelleri

Mekanları aydınlatmanın ötesinde dekorasyon tarzı ile de yakından ilişkili olan aydınlatma sistemleri her geçen gün çeşitlenmeye devam ediyor. Buna karşın onlarca aydınlatma sistemi arasında en popüler seçeneklerden avizeler, özellikle salon dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarından. Salon avizeleri ise diğer avize türlerinden farklı şekilde ele alınması gereken, özel bir kategori olarak değerlendirilebilir.

Tavan aydınlatma ürünü olarak da adlandırılan avizeler içinde salon avizelerinin ayrı bir yere sahip olmasında hiç şüphesiz ki salonların bir evin vitrini olma özelliği taşımasının rolü büyük. Ayrıca çoğunlukla evin en çok kullanılan bölümlerinden biri olduğu için de salonda kullanılan aydınlatma ürünlerini seçerken dikkat edilecek unsurlar daha farklı olabiliyor.

Salon Avizelerinde Mutlaka Olması Gereken Özellikler

Salon veya oturma odası aydınlatması için ürün seçimi, evler dekore edilirken genellikle son aşamaya bırakılsa da aslında aydınlatmanın dekorasyonun en önemli ögelerinden biri olduğu inkar edilemez. Bu nedenle hem dekorasyon tarzını tamamlamak hem de odaya hakim olan temayı yansıtabilmek adına avize seçimine ayrıca eğilmek gerekiyor.

Bu doğrultuda ev dekorasyonunda tarz ve uyumun adresi Doğtaş olarak biz de sınırsız sayıda salon ve oturma odası aydınlatma sistemi arasından seçim yaparken işinizi kolaylaştırmak istedik. Bunun için de salon avizelerinde aranması gereken özellikleri ve Doğtaş’ın göz alıcı salon aydınlatma ürünleri arasından size ilham verebilecek modelleri listeledik.

İşte salon ve oturma odası avizeleri seçiminde üzerinde önemle durmanız gereken noktalar…

Malzeme Kalitesi

Salon avizesi seçimi, uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmelidir. Bu nedenle avize üretiminde kullanılan malzemelerin dayanıklı ve kaliteli olduğundan mutlaka emin olunmalıdır.

Ayrıca salon avizelerinin ev ortamında en sık ve uzun süre kullanılan eşyalardan biri olacağı da göz önünde bulundurulduğunda yüksek ısıya ulaşan ampullerden kaynaklanabilecek yanma ve erimeye karşı da dayanıklı olması gerektiği sonucuna ulaşılabilir.

Bu doğrultuda salon avizelerinizin metal, porselen veya cam malzemeye sahip olması en mantıklı seçim olacaktır diyebiliriz. Böylece avize kullanımı sırasında bir araya gelen yüksek elektrik akımı ve ısının yol açabileceği felaketleri bertaraf etme şansı bulabilirsiniz.

İşlevsellik

Salon avizeleri, daha önce de belirttiğimiz gibi salon ve oturma odası dekorasyonu için tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir. Fakat bu, fonksiyonelliğin ikinci planda kalacağı anlamına gelmiyor.

Çünkü bir aydınlatma ürünü olarak tavan avizelerinin mutlaka odayı yeterince aydınlatabilir olması gerekiyor. Yeterli aydınlatma, dekorasyonunuzun cazibesini artıracağı gibi göz sağlığını da destekleyecektir. Bu nedenle avize seçimi yaparken avize boyutları, kol sayısı, kat sayısı, duy sayısı gibi faktörleri de değerlendirmeye almanız yararınıza olacaktır.

Dekoratif Tasarım

Mükemmel bir avize tercihi, hem işlevsel hem de dekoratif özellikler taşımalıdır. Ortamı yeteri kadar aydınlatan bir avizenin tasarım detaylarının da ortam ile bütünleşen türde olması, dekorasyonda albeni yaratırken sizin de ortamda aidiyet hissetmenizi sağlayacaktır.

Dolayısıyla avize seçerken ürünlerin dekoratif çizgilerine de önem vermenizi tavsiye ederiz. Ancak tabii ki buna dikkat ederken malzeme kalitesi ve fonksiyonelliği de göz ardı etmemelisiniz. Tüm bu noktaların bir araya geldiği salon avizeleri ise eviniz için en kusursuz seçenek olacaktır.