Renk Rehberi: Dekorasyonda Renklere Göre Kullanım

Bugün hangi ruh halindesiniz? Ne renkte bir kıyafet giydiniz? En sevdiğiniz renk hangisi? Renklerle ilgili sorular uzar, gider… Farkında ya da olmayan hemen hepimiz renklerle ilgiliyiz. Herkesin mutlaka bir en sevdiği ve en sevmediği bir renk var. Bir tasarımı ilk görüşte sevdiren ya da iten de kuşkusuz rengi…

Aslında durum oldukça açık: Renklerin insan psikolojisi üzerinde doğrudan etkileri var. Bu renklerin psikolojik etkileri de sadece ilk akla gelen moda alanında değil ev dekorasyonu alanında da geçerli. Renklerin anlamları, onları hangi alanlarla ne nasıl kullanacağımızın da ipucunu veriyor.

Bu bilgilerden hareketle de ev dekorasyon fikirleri konusunda doğru adımlar atarak, başarılı bir yaşam alanı görünümü sağlayabiliriz. Renk kullanımı hakkında ev dekorasyon ürünlerine bakış açınızı değiştirecek fikirlerle dolu içeriğimize buyrun öyleyse.

Sarı Rengin Anlamı: Neşe

Sari renkli boya

Yoğun kullanımı depresyonu tetiklediğinden dikkatli kullanılması gereken sarı renk, sıcak ve soğuk renkler ayrımı içinde neredeyse tarafsız. Araştırmalara göre bebeklerin daha çok ağlamasına neden olan sarı rengi bebek odalarında kullanmaktan kaçınmalısınız. Küçük aksesuarlarda sarı ve tonlarını tercih etmek yeterli olacaktır.

Farklı tonlarıyla farklı anlamlara bürünen sarı rengi dengeli kullanmak, ilham verici bir etki yaratmayı destekliyor. Çalışma odalarında duvar boyası rengi olarak kullanılan canlı sarı, modern bir görünümü temsil eder. Toplantı alanlarında kullanmak ise sosyalleşmeyi artıracaktır. Karanlık odalarda ise aydınlığı artıran bir renk olarak kullanabilirsiniz.

Kırmızı Rengin Anlamı: Heyecan

Koltuk takımı, perdeler gibi büyük çaplı ürünlerde karşımıza çıkmayan kırmızı renk, dikkat çekici özelliğiyle ölçülü bir kullanım gerektiriyor. Kan dolaşımını hızlandıran ve iştah açan etkisiyle en çok mutfaklara yakışan kırmızı, evin dikkat çekmesini istediğiniz bölümlerinde harikalar yaratıyor.

Sadece aksesuarlarda kullanabileceğiniz kırmızı ürünlerle renk uyumu yakalamak ve bir denge sağlamak için krem tonlarından yardım alabilirsiniz. Enerji veren etkisiyle yatak odanızda kullanmanız uyku problemleri yaşamanıza neden olabilir.

Mavi Rengin Anlamı: Sakinlik

Mavi renkli anetta koltuk takımı

Daha çok okul ve hastanelerin oda renkleri arasında görmeye alıştığımız mavi rengin hakkını vermek gerek. Sakinleştirici etkisiyle bize yazları hatırlatan mavi, mobilya renkleri içinde lacivert ya da pastel mavi halleriyle başarıyla kullanılıyor.

Ahşap mobilyalar ile iyi bir uyum yaratan mavi renkten çok daha iyi verim almak için yazlık evinizde bolca kullanabilirsiniz. İştah kapatıcı etkisinden dolayı mutfak alanlarında kullanmamanız gereken maviyi daha steril bir görünüm sağlaması için banyonuzda tercih edebilirsiniz.

Yeşil Rengin Anlamı: Huzur

Yeşil renkli koltuk takımı

Kalp ritmini düzenleyen, sağlık ve güven duygularını harekete geçiren bir renk: Yeşil. Yazlık evlerde harikalar yaratan özellikle koyu yeşil tonları, açık ton alternatifleriyle de dinlenme ve yatak odalarında kullanılıyor.

Yeşil renk, insan psikolojisinde her zaman doğa ile ilişkilendirildiği için kasvetli alanlarda rahatlatan ve nefes aldıran bir etki yaratmak için önemli. Özellikle dinlenme odalarında Çetmen Marlia Salon Takımı kullanımı, öte yandan yatak odası tekstillerinde ve keten kumaş alternatiflerinde başarılı uyumlar yaratıyor.

Mor Rengin Anlamı: Manevi Duygular

Mor renkli koltuk takımı

Asalet, ihtişam ve lüks… Aklınıza ilk gelen kavramlar bunlar olsa da mor rengin insan ruhuna dokunan bir etkisi var. Yaratıcılığı artırmasıyla ve mistik alanlarla başarı sağlamasıyla bilinen mor renk, aynı zamanda kadın gücünü de temsil ediyor.

Yatak odasında ve hobi odasında kullanıma uygun olan bu rengi, elbette evin diğer köşelerinde de kullanabilirsiniz. Yastıklar ve koltuk şalları gibi dokunsal tasarımlarda daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Beyaz Rengin Anlamı: Masumiyet

Beyaz renkli koltuk takımı

Olumlu duygularımızı ön plana çıkaran en güçlü renk; kuşkusuz beyaz. Eskiden yazı da temsil eden bu renk artık kış aylarında da içimizde çiçekler açtırmaya başladı bile.

Saflığın ve masumiyetin sembolü beyaz rengi steril bir görünümde kullanmak için mutfak ve banyolarınızın özellikle duvar ve zemin bölümlerinde tercih edebilirsiniz. Yanı sıra her türlü tekstil için beyaz renk, diğer renklere göre çok daha harika görünümler tasarlayacak.

Turuncu Rengin Anlamı: Enerji

Turuncu renkli oturma odası sandalyeleri

İlhamını güneşten alan bir renk için ne söylenebilir ki? Yeniden doğuşu, canlanmayı ve iyileşmeyi temsil eden turuncu sarıya nazaran depresyon tedavisinde kullanılıyor. Gri renkle kullanıldığında en iyi halini alıyor.

Özellikle evin giriş bölümlerinde kullanmak, misafirlerinizi en pozitif duygularla karşılamanızı sağlayacak. Aynı zamanda yine toplu kullanıma uygun olan salon ve yemek odası bölümlerinde kullanabilirsiniz.

dekorasyon önerileri Koltuk takımı renk seçimi

cetmenmobilya