Lüks Kapılar Hangi Yaşam Alanlarında Kullanılmalıdır?

Lüks kapıların kullanım alanları nereleridir? Kapılar bir evin dışarıdan harika görünmesini sağlayan bir yapı birimidir. Eğer lüks mekanlarda etkileyici bir hava oluşturmak, müşteri ya da misafirlerinizi güzel bir biçimde karşılamak istiyorsanız modern kapı modellerinden ziyade lüks kapı çeşitlerine yönelmelisiniz. Günümüzde çelik ve ahşap kapılar en sık kullanılan modellerdendir. Özellikle ahşap lüks kapılar tasarımlarıyla hep ön plana çıkmaktadır. Eğer sizlerin de bu tip bir kapıya ihtiyacınız varsa, sıkı bir araştırma ile aradığınız ürüne ulaşabilirsiniz. Peki bu kapı modellerinin amacı nedir? Lüks kapı modelleri genellikle birden farklı model ve tasarımlarla üretilmekte, evin ya da iş yerinin dekorasyonuna uyum sağlaması için tasarlanmaktadır. Bu sayede mekan bir bütün haline gelerek, herkesin beğenisini kazanır.

Klasik lüks kapı modelleri arasından seçim yaparken, belli başlı bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Örneğin kullanılacak mekanın nasıl bir dekorasyonu var? Bu oldukça önemli bir konu. Bu nedenle aslında lüks kapılar hangi yaşam alanlarında kullanılmalıdır sorusu sıklıkla soruluyor. Gelin bu konuyu beraber inceleyelim:

 • Lüks kapı çeşitleri öncelikle lüks mekanlarda kullanılmalıdır. Bunun amacı ise etkileyici bir yaşam alanı oluşturmak ve dekorasyonda bir bütünlük sağlamaktır.
 • Örneğin lüks bir villaya sıradan bir kapı yakışmaz. Bu nedenle istediğiniz tasarımda ahşap lüks kapı modeli sizin için ideal olacaktır.
 • Kongre odalaarı, makam odalar ya da lüks ve kaliteli bir mekanın kapısı da lüks olmalıdır.
 • Dilerseniz otellerin giriş kapılarını da lüks olarak dizayn ettirebilirsiniz.

Lüks Mekanlar ve Kapı Seçimleri

Lüks kapılara genellikle aksesuar gözüyle bakılmaktadır. Aslında bu hiç doğru değildir. Çünkü kapıların önemi büyüktür. İçeriyi dışarının tehlikelerinden korur. Bu kapsamda alınan lüks kapılar da sadece tasarım açısından değil sağlamlık ve güvenlik açısından da kaliteli olmalıdır. Aksi takdirde bir süre sonra bu kapılar bir işe yaramamaya başlar.

Lüks oda kapıları aynı zamanda sadece görüntü değiş işlevsellikleriyle de ön plana çıkar. Peki nedir bu özellikleri gelin beraber bakalım:

 • Sağlam bir yapıları vardır, uzun süre dayanır
 • Ses geçirmez
 • Kilitlenebilir
 • Dayanıklıdır
 • Bununla beraber kapıyı açıp kapatırken de olabildiğince sessizdir.

Lüks oda kapıları mutlaka evin dekorasyonu ile uyum sağlamalıdır. Odanın genel konseptini tamamlar nitelikte kapılar, büyük fayda sağlayacaktır. Yaşam alanlarımız için lüks kapı satın alırken şu detaylara mutlaka dikkat etmeniz gerekir:

 • Motifleri nasıl? Tarzınıza uygun mu?
 • Rengi odanın dekorasyonuna uygun mu?
 • Tasarımı nasıl? Lüks bir yapıya mı sahip?
 • İşlevsel mi?
 • Fiyat performans oranı nasıl?

Mekan ile Uyumlu Kapılar

Yaşam alanlarınızın gerek duvar gerek zemin gerekse de mobilyalar bakımından uyumlu olması gerekir. Bu uyuma katkı sağlayacak klasik lüks kapı modelleri de size hitap edecektir. Genellikle bu anlamda ahşap kapı modelleri dekoratif anlamda tamamlayıcı bir ürün olarak kullanılmaktadır. Örneğin mermer zeminlerle ahşap kapı modelleri harika bir uyum yakalamaktadır. Yine bununla beraber klasik bir halı olan odaya barok kapı modelleri güzel olacaktır. Uyumlu kapılar birçok anlamda yarar sağlar. Bunların başında da tasarım ve işlevsellik gelmektedir. Kısacası kapı modelleri sadece dekoratif anlamda tamamlayıcı olmamalıdır. Fonksiyonellik ve ergonomiklik açısından da kişileri tatmin etmelidir.

Eğer sizler de yaşam alanlarınız için lüks kapı modelleri arayışındaysanız öncelikle kendi beğenilerinizi sonra evinizin tarzını son olarak da bütçenizi düşünmelisiniz. Bu bu noktalara dikkat ederek aradığınız lüks kapı modelini bulabilirsiniz.

Yaşam alanlarınızda fark yaratacak oymalı kapı modellerini anlattığımız bu makalemizi keşfedin.