Klasik Dekorasyonda Kesinlikle Yapılmaması Gereken Hatalar Nelerdir?

Klasik dekorasyonda yapılmaması gereken hatalar nelerdir? Kullanıcıların yapmaması gereken hataları derlediğimiz bu blog makalemiz ile yaşam alanlarınızda kusursuz bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Klasik mekanlarda, lüks algısı oluşturulmak istenildiğinden kusursuz ve hatasız seçimler yapılması elzemdir. Genellikle lüks dekorasyon oluşturmak için klasik mobilyalar, klasik döşemeler ve bu mobilyalar ile uyumlu aksesuarlar yaşam alanlarında tercih edilmektedir. İşte tüm bu etmenlerin bir arada tercih edilirken ufakta olsa hatalar gerçekleşebilmektedir. Bu hataların önüne geçilmesi gerekmektedir. Çünkü eşsiz dekorasyonu inşa etmek için hatalara yer bırakmamalısınız.

Mobilyaların Ölçüleri

Yaşam alanlarınıza mobilya seçerken kesinlikle ölçülerine dikkat etmeniz gerektiğini ihmal etmeyin. Lüks bir dekorasyon oluşturmak için tercih edeceğiniz klasik mobilyalar, modern mobilyalara oranla daha heybetli ve büyük ölçülere sahip olmaktadır. Bununla birlikte büyük ve geniş showroomlarda sergilenen bu mobilyalar, yaşam alanlarımıza geldiklerinde daha büyük gözükebilmektedir. Ölçülerine dikkat etmeden satın alacağınız klasik mobilyalar, tercih edildikleri alanda boğucu bir konsept oluşturabilmektedir. Bu sebeple hareket alanınız kısıtlanabilmektedir. Mobilyaların ölçülerine dikkat etmeniz gerekirken, kullanacağınız alanında boydan boya ölçülerinin çıkartılması gerekmektedir. Elinizdeki sayılar doğrultusunda deneyimli bir iç mimar ile evinizde ne kadar alanın mobilya ne kadar alanın hareket alanı olacağına dair detaylı bir bilgi elde edebilirsiniz.

Oluşturmak İstediğiniz Konsepti Belirleyin

Yaşam alanlarınızda oluşturmak istediğiniz konsepti belirleyip tutarlı olmanız en önemli kural olarak karşınıza çıkmalıdır. Tutarlı olmak mobilyaların birbirleri arasındaki uyumu en üst düzeye çıkartacaktır. Böylece lüks dekorasyonunuzun temellerini doğru bir şekilde atabilirsiniz.

Klasik dekorasyon oluştururken tercih edeceğiniz mobilyaların hangi konsepte sahip olması gerektiğini önceden planlamanız gerekmektedir. Yoğun ahşap oyma motifli mobilyalar mı yoksa, hafif motifli mobilyalar mı, altın varaklı mı yoksa normal cilalı mı, heybetli mobilyalar mı yoksa minimal tasarımlar mı… İşte tüm bu ve bunun gibi sorulara yanıt bularak ev dekorasyonunuzu oluşturmalısınız. Çünkü yaşam alanlarınıza dahil edeceğiniz mobilyaları farklı zamanlarda seçebilirsiniz. İşte bu gibi durumlarda, birbirleri ile uyumsuz mobilyaları kafa karmaşasından dolayı yaşam alanlarınızda yer verebilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek ve evinizde tek bir konseptin üzerinde durarak, ayakları yere basan bir klasik dekorasyon oluşturmak için mobilyalarınızın birbirleri ile uyumlu olması oldukça önemli olacaktır.

Döşemelerin Öneminin Farkına Varın

Klasik dekorasyonda en az mobilyalar kadar, salon ve diğer odaların da genel dekorasyonunun önemi büyüktür. Mobilyaları gösterecek dekorasyon etmenlerinin de en az koltuk takımı ya da yatak odası takımı seçtiğiniz kadar özen göstermelisiniz. Çünkü mobilyaların kullanıldıkları alanlarda tasarımlarını gösterebilmeleri için gerek zemin gerek duvar hatta aydınlatmanıza ihtiyaç duyacaksınız. Duvar döşemeleri fon oluşturarak mobilyaları ön plana çıkartırken, zemin döşemeleri ise mükemmel bir yansıtıcı görevi görecektir. Doğru aydınlatma tercihi ile de mobilyaların ahşap oyma motifleri de dahil olmak üzere tüm hatlarının ortaya çıkması sağlanırken, gerçek renkleri, altın varağın parıldaması, ahşap takımlarınızın heybetli görüntüsü gözler önüne serilmektedir. İşte yaşam alanlarında doğru duvar, zemin döşemeleri ve aydınlatmalarının önemi bu denli ön planda olmaktadır.

Klasik dekorasyonunuzu oluştururken doğru adımlar atamayacağınızı düşünüyorsanız ve bu dekorasyonunuzu oluştururken hatasız bir konsept oluşturmak için tecrübeli bir iç mimardan destek alabilirsiniz. Asortie mobilya, müşterilerine özel iç mimar hizmeti sunarak eşsiz mobilya tasarımları ile eşsiz yaşam alanları oluşturabilmektedir.