Hatalara Odaklanın: En Sık Yapılan 10 Dekorasyon Yanlışı

Eviniz, ofisiniz, bahçeniz ya da terasınız… Size ait özel alan hangisi olursa olsun belirli bir dekorasyon çizgisine ihtiyaç duyar. Eğlenceli, kullanışlı, içinizi ısıtan ve sizi rahat hissettiren… Nasıl bir yaşam alanı kurgulamak isterseniz isteyin, bazı ev dekorasyonu kurallarına uymakta fayda var.

Yarattığınız dekoru daha verimli hale getirmek için neler yapacağınız konusunda sizi özgür bırakıyoruz. Fakat neler yapmamalısınız konusunda içeriğimizdeki dekorasyon fikirlerini takip ederseniz, yaşam alanlarınızı daha az yanlışa sahip ve daha kullanışlı bir hale getirmeniz mümkün. Gelin, ev dekorasyonlarınızı yanlışlardan uzak bir kalitede oluşturalım.

İlk Olarak Planlı Hareket Etmenin Önemi

ilk-olarak-planli-hareket-etmenin-önemi

Basit bir market alışverişinde bile gözden kaçırdığınız bir ihtiyacınız için hayıflandığınız çok olmuştur. Bu yüzden bir ihtiyaç listesi her zaman kazandırır. Peki bu bakış açısını ev dekorasyonu fikirleri alanında kullanmak kulağınıza nasıl geliyor?

Planlı hareket etmek pratik olmanızı sağlar. Özellikle büyük çaplı değişikliklerin öncesinde… Dekorasyonunuza el atarken bir rota belirleyin. İhtiyaçlarınız neler? İhtiyaçlarınızı hangi alternatifler ve alternatif dekorasyon ürünleriyle giderebilirsiniz? Olmazsa olmazınız ev aksesuarları hangileri? Bu soruların cevabı tamamen ev sahibinin yani sizin belirleyeceğiniz detaylar olmalı.

Böylece sadece listenizdeki eşyalara ve aksesuarlara yönelerek hem zamandan tasarruf edebilir hem de akıllı bir alışveriş yapmış olabilirsiniz. Bu, sadece küçük bir aksesuar seçimlerinden ibaret bile olsa, planlama yapmayı ihmal etmemelisiniz. Plansız bir dekorasyon hazırlamak, karmaşa, dağınıklık ve estetikten uzak davranmak demektir.

Dekorasyonda Hangi Hatalar Yapılıyor?

dekorasyonda-hangi-hatalar-yapiliyor.

1. Bir odada birden farklı stili aynı anda kullanmak:

Böylesi bir kararla karmaşık ve yorucu bir görünüm elde edersiniz. Tercihiniz her oda için sadece bir görünüm tarzı seçmek olsun. Örneğin yatak odası içinde daha İskandinav, mutfak dekorasyonunuzda country bir stil tercih edebilirsiniz. Ama iki stili bir odada kullanmamalısınız. Çetmen Antigo Yatak Odası Takımıyla tek bir stil bütünlüğü sağlayabilirsiniz.

2. Perde ve halı seçimlerini bağımsız bir şekilde tercih etmek:

Evi dekore ederken odanızın büyüklüğü, perde ve halı seçimlerinizde hayati önem taşıyor. Yere kadar camları olan bir salonda kısa tüller kullanmamalısınız. Halı için kullanacağınız zeminde mutlaka eşit boşluklar bırakacak büyüklükte halılar tercih etmelisiniz.

3. Pastel ve neon renk tonlarını bir arada kullanmak:

Bakış açınızı tek bir görünüm üzerine yoğunlaştırmalısınız. Pastel tonlarda bir oturma odası içinde neon desenli yastıklar, sadece dağınık bir görünüm sağlar. Silik görüntüyü silmek için ise beyaz rengin taze etkisine başvurabilirsiniz.

4. Doğru aydınlatma düzenini kuramamak:

Eviniz kuzey ya da doğu yönlerine bakıyorsa az ışıklı bir alana sahipsiniz demektir. Köşelerde küçük küçük ama bol aydınlatma ile ferahlama sağlayabilirsiniz. Güney ya da batı yönlerine bakan ve ışık alan bir eve sahipseniz daha yumuşak ve az aydınlatma elemanı işinizi görecektir. Farklı odalar için de bu kullanım değişir. Çalışma odanızda yer alan lokal küçük bir ışığın yeterli olabileceği gibi…

5. Renk ve ışık uyumuna dikkat etmemek:

Koyu bir duvar renginiz varsa, bu alan mutlaka bol ışık alan bi oda olmalı. Ya da aydınlatmalardan destek almalısınız. Duvar kağıtları seçiminiz ise yine karanlık odalar için pastel tonlara sahip desenlerden yana olmalı.

6. Ses akustiğine dikkat etmemek:

Odalarınızın köşe bölümlerini boş bırakmamak, sesin yankılanma sorununu gidermek için önemli. Oval salon aksesuarlarını köşelerde kullanarak bu yanlışı düzeltebilirsiniz.

7. Küçük odalarda karmaşık duvarlar kullanmak:

Eğer küçük bir oda için dekorasyon hazırlayacaksanız, duvar aksesuarları, sade, az ve duvar rengine yakın tonlardaki alternatiflerden oluşmalı. Daha az duvar rafı kullanarak sıkışmış bir etki yaratmaktan kaçınabilirsiniz. Depolama alanlarınızı daha zemine yakın bölümlerde kurgulayabilirsiniz.

8. Dağınık ve kalabalık bir mutfak kullanmak:

Küçük ya da büyük farketmez, mutfağınızın ölçeğinden çok mutfağınızın nasıl kullanıldığı önemli. Tezgah üzerinde minimum sayıda eşya bırakmak, olan eşyaları da mutfak dekorasyonu içindeki renklerden seçmek, sade ve steril bir mutfak tasarlamanıza yardımcı olacak.

9. Alanı verimsiz kullanmak:

Örneğin uzun ve geniş bir antreniz varsa, bu alana bir apartman koridoru muamelesi yapmamalısınız. Bu bölümü dekorasyona kazandırmak için kitaplıklar, duvar rafları ya da depolama alanlarından yardım alarak evin yerleşimini dengeli bir şekilde dağıtabilirsiniz.

10. Odanın boyutuna göre desen kullanmamak:

Bu desen belki bir yastık üzerinde, belki de büyük bir koltuk üzerinde olabilir. Önemli olan, büyük desenleri sadece geniş alanlarda kullanmaya özen göstermek. Daha düzenli, daha sade ve hafif bir dekorasyon için odanızın desenler ile ters orantılı olmasına dikkat etmelisiniz.

dekorasyon önerileri en sık yapılan dekorasyon hataları ev dekorasyonu

cetmenmobilya