Güvenli Bir Hayat: Siz Tatildeyken Evinizin Güvenliğini Planlayın

Siz yaz tatilindeyken ya da balayındayken aklınız evinizde kalabilir. Ütüyü fişten çektiniz mi? Kapıyı kilitlediniz mi? Her geçen yıl biraz daha hayatın içine dahil olan teknoloji, artık bizi teknolojiyle birlikte hareket etmeye alıştırıyor. Bu dönüşümün önemli bir ayağı ise akıllı ev alarm sistemleriyle dekorasyon ve mimari dünyada sağlamlaşıyor. Gelin yakından bakalım!

Başlarda takip edilmesi zor gibi görünen yeni teknoloji dünyası, artık hayat kurtarır ve sıkı sıkıya takip edilir bir hale geldi. Sadece sosyal medyadan ibaret olmayan bu yeni yüzyılda, yaşam merkezleri bu akımın etkisi altında. ‘Akıllı Ev’ kavramı, son yılların en merak ettiğimiz ve popülerleşen yenilikleri arasında.

Farklı zaman, koşul ve ihtiyaçlara göre kontrol edilebilen evler, artık kişiselleştirilebilir zevklere hizmet ediyor. Sadece estetik ve konfor alanını kapsamayan, aynı zamanda tasarrufu da beraberinde getiren uygulamalar söz konusu. Bize küçük detayları daha az düşüneceğimiz ve kendimize daha fazla vakit ayırabileceğimiz zamanlar yaratması, bu uygulamalara heyecanımızı artırıyor.

Akıllı Binalar Ve Evler İle Zaman Ve Enerji Tasarrufu Mümkün

guvenli-bir-hayat-akilli-binalar-ve-evler

Ev içindeki klimadan fırına, ısıtma sisteminden buzdolabına, aydınlatmadan ev güvenlik sistemlerine varan geniş bir çizgide hizmet veren akıllı ev teknolojileri, ilk olarak rezidans sistemlerinde dikkat çekse de artık villa ya da apartman dairesi gibi farklı ev tiplerinde kolaylıkla kullanılabiliyor. Tabii otel ve ofis projeleri de artık bu gelişmelere kayıtsız kalmıyor. Örneğin yurt içi ve yurt dışı seyahatlerimizde bizim belirleyebildiğimiz bir ısıtma sistemi, otel seçimlerimizde önemli bir tercih sebebi; kabul edelim.

Akıllı Ev Uygulamalarını Telefonunuza İndirmek Ücretsiz

guvenli-bir-hayat-akilli-ev-kontrol-tableti

Çoğu uygulamanın ücretsiz olarak telefon, akıllı saat ya da tabletlere indirilebildiği bu sistemde, perde ve panjur sistemleri, ısıtma ve soğutma üniteleri, su, elektrik, doğalgaz, hırsız alarm sistemleri ve kamera görüntülemeleri gibi birçok seçenek mevcut. Tüm bu cihazları, birbirine entegre bir halde kullanmak harika değil mi? Peki bu kullanımı sağlamak için bir koşul gerekli mi? Elbette!

Uluslararası Standartlara Uygun Altyapı

guvenli-bir-hayat-uluslararasi-standart-lar-a-uygun-alt-yapi

Yaşam ya da ofis alanınızın elektrik alt yapısı, mutlaka uluslararası KNX protokolü standartlarına göre şekillenmiş olmalı. Hangi marka akıllı ev otomasyonu tercih ederseniz edin, mutlaka bu alt yapı sistemine sadık kalmalısınız. Bu durumda, uygulamaları kullanım sırasında yaşayacağınız aksaklıklar, aynı profesyonellikle çözüme kavuşturulabiliyor.

Cep telefonlarımızla yaşam alanlarını nasıl yönetebiliriz?

mutfak-ta-akilli-tablet

*Evinize giren güneş ışığı miktarı ya da gün içinde evinizde geçirdiğiniz zaman ısıtma ve soğutma sistemlerinizi doğru kullanmanız için oldukça önemli bir değişken.

*Aynı şekilde çıktığınız seyahatlerde olası ev kazalarına ya da unutkanlıklara önlemle otomatik olarak kapatılan su ve gaz sistemleri de hayat kurtarıyor.

*Alışveriş yaparken unutulan o ‘en önemli’ malzemeyi kaçırmamak için buzdolabınıza doğrudan bağlanabilir ve içinde neler olduğunu kontrol edebilirsiniz.

*Evinizin içinde gezerken sizi takip eden aydınlatmalar ayarlayıp hiç düğmelere dokunmadan dengeli bir ışık kullanabilirsiniz.

*Evinizdeki bitkilerinizin su ya da evcil hayvanınızın su ve yiyecek ihtiyacını uzaktan giderebilirsiniz.

*En sevdiğiniz filme dalmışken sonlanan çamaşır makinenizin uyarısını televizyonunuz üzerinden alabilirsiniz.

*Duman dedektörü ile olası duman zehirlenmelerine önlem alabilirsiniz.

*Düzenli bir periyotta havalandırma sistemleri kullanarak evinizi havalandırabilir, bitkilerinizi koruyabilirsiniz.

Bunlar sadece birkaçı… Uygulamanız üzerinden bu ve daha fazla koşulları düzenleme ve ev kazalarından daha fazla korunma imkanı her zaman var.

Tüm teknolojik ürünler tek bir dokunuşla bir arada

guvenli-bir-hayat-mutfak-oturma-odasi

Öte yandan artık birçok beyaz eşya ya da teknolojik aletlerde karşımıza çıkan uzaktan kumanda edilebilir özellikler de bu yeniliği destekler nitelikte. Çoğu üründe halihazırda bulunan ve uygulamalarıyla takip edebildiğiniz sistemler, sizin tercih ettiğiniz genel bir akıllı ev sistem uygulamasının içine de entegre edilebiliyor. Böylece birden fazla uygulamayla uğraşmak yerine, neredeyse tek tuşla yaşam alanınızı avucunuzun içine alabiliyorsunuz. Kişiselleştirdiğiniz bu özellikler, zaman içinde uygulama tarafından ezberlenerek yeni ve size daha uygun alternatifler sunar hale geliyor.

Örneğin loş bir ışıkla geçirmeyi sevdiğiniz akşamlar içinden, eğer o gün önemli bir iş yetiştirmek için bilgisayarınızın başındaysanız, aydınlatma sistemi dikkatinizi dinç tutmanız için daha temiz ve net bir ışık miktarını ve elbette rengini ayarlıyor. Güneşli havaları seven biriyseniz olumsuz hava şartlarından minimum düzeyde etkilenmeniz için yağmurlu havalarda sizi evden çıkmadan uyaran bir bildirim alsanız örneğin, fena olmazdı değil mi? Size sadece yanınıza şemsiye almanızı hatırlatmaktan daha iyisi ise bir taksi bile çağırabiliyor olması!

özel gün dekorasyonu yaz dekorasyonu

cetmenmobilya