Efsane Terrazzo Dekorasyona Geri Dönüş

Son zamanlarda “Terrazzo” kalıbını hiç duydunuz mu? Dekorasyonda önemli bir yeri bulunan bu akımı bugünkü yazımızla sizlere anlatacağız. Birçok insan terrazzo nedir sorusunu soruyor. Bu soruyu terrazzo  için birçok benzersiz yüzey oluşturan bir şey olarak cevaplayabiliriz. Terrazzoyu bir cümleyle özetlemek gerekirse terrazzo, döşeme, taban, duvarlar, merdiven basamakları, tezgah ve diğer özel ürünler için kullanılan yerine dökülmüş veya önceden hazırlanmış kompozit bir malzeme olarak tanımlanır. Terrazzo, mermer, granit, kuvars, cam, kabuk veya diğer uygun malzemelerden oluşan parçalardır. Terrazzo, bağlayıcı olarak bir çimento veya epoksi matrisi ile kullanır. Bu akım eviniz zeminlerinde metal şeritler ile bölümleri ayırır, renk geçişleri yapar, dekoratif desenler veya logolar tasarlar ve hareket veya çatlak efekti sunar. Ayırıcı şeritler alüminyum, çinko, pirinç veya plastikten yapılır, ancak asla paslanmaz çelikten yapılmaz.

Terrazzo Akımının Tarihi

Terrazzo dekorasyon tüm dünyadaki kökleri ile ilginç bir geçmişe sahiptir. 500 yıldan daha uzun bir süre önce, mermerin tercih edilen ana malzeme olduğu İtalya’da hayata geçmiştir. Venedikli işçiler, lüks projelerinden artık olarak biriktirdikleri hurda mermer parçalarını kullanarak kendi konutları ve terasları için böyle bir akım oluşturmuştur. Çok ilginç değil mi? Şimdilerde ise bunu dekoratif anlamda sıklıkla kullanıyoruz. Geleneksel olarak İtalyanlara kredi verilse de, terrazzonun Venedikliler tarafından icat edildiği yaygın olarak bilindiği gibi, arkeologlar Türkiye’de yıkılmış harabelerde, 10.000 yıl öncesine dayanan terrazzo benzeri zeminlere dair kanıtlar bulmuşlardır.

Terrazzo ve Mobilyalar

Terrazzzo akımı artık sadece zeminlerde karşımıza çıkmıyor. Bu akım zeminden yavaş yavaş yükselerek, mobilyalara da ulaşmış durumda. Gelin hadi bu akımı birlikte inceleyelim. Bakalım mobilya konusunda yansımalar nasıl?

Danimarkalı Tasarımcı Simon Legald, bu akımı mobilyalarda uygulayan ilk isimlerden birisidir. Kendisinin ortaya koyduğu ve terrazzo kaplamalardan oluşan sehpa tasarımları sayesinde dünya yeni bir akım daha elde etmiş oldu. Her ne kadar ilk etapta ülkemizde fazla tercih edilmese de artık günümüzde bu akımın yansımalarını  yavaş yavaş görmeye başladık. Peki bu sehpalar nasıl bir görünüm sunuyor? Tasarımda yeri ne?

Legald’ın tasarladığı bu sehpalar bükülmüş ve sehpanın yüzeyine benzer metal ayaklardan oluşuyor. Bu bacaklarda geleneksel bir teknik var. Yani kapılarda ve parmaklıklarda sıklıkla görebileceğimiz metal bükme tekniği ile farklı ve modern bir tasarım oluşturulmuş. Bununla beraber bu sehpalar farklı boyutlarda da üretilebiliyor. Örneğin büyük bir sehpa olabileceği gibi aynı zamanda sadece bitki ya da dekoratif eşyalarınızı yerleştirebileceğiniz küçük sehpalar da olabiliyor.

Terrazzo geçmişten günümüze gelen ve güçlenerek ayakta kalan önemli akımlardan birisidir. Bu nedenle de çok güçlü bir karakteri vardır ve bulunduğu mekana da benzersizlik özellikleri katar. Her ne kadar şu sıralar sadece bir zemin kaplama ürünü olarak görünse de bu harika akımdan esinlenilerek oluşturulan mobilyalar evlere çok farklı ve sofisitike bir hava katmaktadır. Eğer evinizi farklı hale getirmek istiyorsanız terrazzo mobilya tarzı ile bunu sağlayabilirsiniz.

Ev dekorasyonunuzu inşa ederken uygulayabileceğiniz diğer fikirleri keşfetmek için, hazırladığımız blog makalemizi mutlaka keşfedin. Ev dekorasyonunda uygulanacak fikirleri keşfedin.