Dekorasyonla Eğlenmek: Beyaz Duvarları Renklendirme Rehberi

Dekorasyon denildiğinde akla ilk gelen detaylar, iyi görünümlü mobilyalar, eğlenceli aksesuarlar, yumuşacık tekstiller oluyor. Fakat ana hatlarıyla belirlediğimiz yaşam alanımızın dekorasyonunu diğer yaşam alanı stillerinden ayıran önemli bir detay var: Kişiselleştirilmiş alanlar. Bu alanların yaratıcılığı dekorasyonun şifresini belirliyor ve görünümün aynı zamanda bir ruhu olması gerektiğini kanıtlıyor bize.

Ana detayların ardından zemin uygulama tercihleri geliyor ve ardından son adım: Duvarlar. Aslında en sona bıraktığımız bu detay, tüm aşamalardan çok daha önemli. Canlı, hareketli, enerjik, yaratıcı ve ilham verici bir dekorasyon anlayışı için tek renk boyalarla geçiştirilen duvarlara gereken ilgiyi göstermenin zamanı geldi!

Duvarları hareketlendirme, yepyeni bir alan yaratma, sıkıcı görünen köşeleri geri kazanma rehberinde yapacaklarınızın sınırı yok. Öyleyse önerilerimizle birlikte kişisel tercihlerinizi birleştirip, harikalar yaratacağınız duvar dekorasyon fikirleri dünyasına hoşgeldiniz.

İlk Akla Gelen Duvar Boyası Adımı

dekorasyonla-eglenmek-oturma-odasi

Duvar dekorasyonu söz konusu olduğunda ilk düşünülen alternatif, elbette duvarı hangi renge boyayacağımız. Bu adımı biraz özgürleştirmekte fayda var. Örneğin küçük ölçekli oturma odanızda yapacaklarınız sınırlıysa duvar boyası tercih ederken tek bir duvarı ya da karşılıklı iki duvarı farklı iki renge boyamayı bir düşünün. Farklı düşündüğünüz iki rengin birbiriyle yakın olmasına ya da ton sür ton renklerinden olmasına dikkat etmelisiniz. Bu tercih, küçük odanızda daha uzun ve geniş bir alan hissi elde etmenizi sağlar. Ya da tek renk bir duvar önüne canlı bir Çetmen Girona Koltuk ekleyebilirsiniz.

Daha geniş bir alanda değişiklik yapmak istiyorsanız işiniz daha kolay. Duvar boyarken seçeceğiniz iki rengi duvarı enine ikiye bölecek şekilde uygulayabilirsiniz. Örneğin duvarınızın asit sarı üst bölümü, asker yeşili alt bölümüyle birlikte uygulandığında hareketlenecek. Çalışma alanları için ideal bu bölümü, alt ve üst ayrı bölümler olarak düşünebilmeniz ve farklı aksesuarlar ya da mantar duvar panoları yardımıyla zenginleştirmeniz de mümkün.

Tüm bunlardan daha yaratıcı bir diğer alternatif ise el emeğinizle de yapabileceğiniz duvar geometrisi. Maskeleme bantlarından yardım alarak farklı üç renkte geometrik şekiller elde edebilirsiniz. Bu çalışma, özellikle çocuk odası için harika sonuçlar elde etmenizi sağlayacak.

Boya halinde satılan ‘Black Board’ yani kara tahta elde edebileceğiniz malzemelerden de yararlanabilirsiniz. Bu sayede eğlenceli notlarınız ya da küçük karikatürlerinizle antre duvarlarınızı benzersiz bir yazı alanına dönüştürebilirsiniz.

Vazgeçilmez Bir Klasik: Duvar Kağıtları

dekorasyonla-eglenmek-klasik-duvar-kagitlari

Dekorasyonda duvar kağıtlarının nostaljik bir yolculuğu var kuşkusuz. Bu geçmişine rağmen hala popüler ve tercih edilen bir detay olmasında sınırsız desen ve kullanım kolaylığı gibi özellikler ön plana çıkıyor. Artık kolay temizlenebilen, hava alan, sağlıklı içeriklerle üretilmiş, üç boyutlu duvar kağıdı modelleri, tercih alanımızı genişletiyor.

Günümüzde duvar dekorasyonuyla ilgilenirken duvar kağıtlarından farklı şekillerde yararlanabilmenin de sınırı yok. Örneğin birbirine desen olarak yakın ya da yoğun desenli bir duvar kağıdıyla rengiyle uyumlu üç boyutlu bir başka duvar kağıdı birlikte kullanılabiliyor. Karşılıklı duvarları bu iki kombin duvar kağıdıyla kaplayabilirsiniz.

Belki de yatak odanızda yatak başlığı seçiminde zorlanıyorsanız duvar kağıtları size yardımcı olabilir. Yatağınızın bulunduğu tek duvarı mobilyanızla uyumlu bir duvar kağıdıyla kaplayarak yepyeni bir odak noktası oluşturabilirsiniz.

Eklektik Bir Görünüm İçin Ahşap Duvar Panelleri

dekorasyonla-eglenmek-ahsap-duvar-panelleri

Duvarları hareketlendirirken farklı dekoratif panel ve malzemeler kullanarak daha elegan bir görünüm elde etmek mümkün. Örneğin taş duvar, tuğla duvar, dekoratif taşlar… Endüstriyel bir stilin yansıması olan ham beton paneller, farklı renklerde tuğla panel yardımıyla dekoratif tuğla kaplama seçenekleri, dekoratif duvar panelleri içinde alternatifler arasında. Biraz zahmetli uygulamalar olması sebebiyle mimari süreçlerden geçmesi gerekiyor.

Biraz retro biraz kaliteli bir görünüm için ise ahşap panel uygulaması, duvar kaplama panelleri içinde çok daha tercih edilebilir ve sağlıklı bir yöntem. İnşaat kalıntılarına maruz kalmadan, yapışkanlı ya da duvara plakalar halinde monte edilen çeşitleriyle sağlıklı, samimi ve hemen her stile uyumlu bir görünüm sağlıyor.

Anılarınızı Biriktirmek İçin Duvardaki Fotoğraf Albümleri

dekorasyonla-eglenmek-duvar-da-ki-fotograf-albumleri

Eglenceli, yaratıcı ve değiştirilebilir bir köşe yaratmak için anılarınıza dönmeniz yeterli. Farklı boyutlarda seçtiğiniz fotoğraflarınızla duvarlarınızı anı panosu olarak kullanabilirsiniz. Farklı renk ve çerçevelerle birlikte kurgulayabileceğiniz gibi tek boyda yaptıracağınız polaroid fotoğraflarla yapıştırmalar elde edebilirsiniz.

Sevdiğiniz şehirler, sevdiğiniz insanlar ya da sevdiğiniz fotoğraflardan oluşan görüntüler, basılı elde edeceğiniz büyük posterlerle birlikte kullanıldığında da hareketli bir sergi alanı elde etmenizi sağlayacak. Fotoğraf köşelerine atacağınız küçük tarihlerle bu çeşit duvar kaplamaları, size özel asılı bir fotoğraf albümünüz de olabilir.

Dekoratif Saat Dükkanı

dekorasyonla-eglenmek-dekoratif-saat-modelleri

Duvar saati modelleri dekorasyon anlayışına uyumlu formlarla tercih edilir gibi görünse de günümüzün stil anlayışında böyle bir kural yok diyebiliriz. Üstüne üstlük tek bir saatle yetinmeyip, farklı stillerde birden fazla saat asarak duvarlarınızı eğlenceli hale getirmeniz mümkün.

En Sevdiğiniz Aksesuarlarınıza Özel Duvar Rafları

dekorasyonla-eglenmek-ozel-duvar-raflari

Duvar dekorasyon örnekleri içinde rafların yeri her daim ayrı. Ahşap, metal ya da pleksi malzemelerle karşımıza çıkan raf modelleri, kendi el emeğinizle yapacağınız alternatiflerle birlikte düşünüldüğünde uçsuz bucaksız bir dünya. Minik biblolar ya da koleksiyon parçalarınız için olmazsa olmazlardan biri.

Elinizdeki ya da ham halde satın alacağınız ahşap panellerle raflar kurgulamak da eğlenceli bir seçenek olabilir. Farklı bir örnek olarak meyve kasalarından raflar kurgulamak mutfağınız için harika baharatlık köşesi yaratmanızı sağlayacak.

Birden Farklı Duvar Aksesuarları Kullanarak Eğlenmek

dekorasyonla-eglenmek-birden-farkli-duvar-aksesuarlari-kullanmak

Duvar dekorasyon ürünleri içinde irili ufaklı aksesuarlar her zaman çekicidir. Ağırlıklı kullanılan kuş figürleri, sofralarda kıyamadığınız farklı modellerde duvar tabakları ya da doğadan yardım alarak topladığınız kuru yaprak ve ağaç dalları… Yapabileceklerinizin sınırı yokken tekdüze bir duvarı birbirinden farklı formlarla hayata döndürmenin ruhu bir başka.

Hobilerinizi sergilemek için bir alan olarak da düşünebileceğiniz duvarlarınız, irili ufaklı kanaviçe çalışmalarınız, karakalem resimleriniz, makrome örgüleriniz için harika bir alan görevi görebilir. Bu durumun hobilerinize daha sıkı sarılmanıza bir motivasyon kaynağı olması ise cabası.

Yapıştırma Seçenekleriyle Duvar Çeşitlendirmesi

Hem pratik hem de zahmetsiz yenilikler için yapıştırmalı seçenekler sıkıldığınız anlarda duvar dekorasyonunu sık sık değiştirme imkanı sunar. Mesaj içerikli ya da desenli duvar sticker seçenekleriyle özellikle mutfak ve çocuk odalarında değişiklik yapabilirsiniz.

Sanatçı Eli Değen Duvar Resimleri

dekorasyonla-eglenmek-duvar-resimleri

Yaratıcılığınızı konuşturmak ya da sevdiğiniz bir illüstratörün çalışmasını duvarlarınızda görmek istiyorsanız biraz cesaret yeterli. Şu sıralar ofis dekorasyonunda popülerleşen duvar resimleri, kişiselleşen dekorasyon anlayışının başlangıç noktalarından biri. Yaşam alanlarında merdiven boşlukları ya da antre duvarları için tercih edilen duvar resimleri için ilham kaynağınızı belirlemeniz yeterli olacak.

Salonunuz için eğlenceli bir grafiti çalışması işini bir düşünün. Belki akrilik boyalarınızı ve fırçalarınızı hazırlamanın zamanı gelmiştir. Bir başka örnek olarak L şeklinde köşeli bir antreniz varsa iki köşenin birleştiği bölüme küçük birer duvar resmi uygulayıp üç boyutlu bir görünüm elde edebilirsiniz.

Aynaların Sihirli Etkisi

dekorasyonla-eglenmek-ayna-modelleri

Bir başka klasik ise ayna kullanımı. Duvar dekorları konusunda ayna tercih etmek, bildiğiniz gibi küçük ölçekli alanlarınızın kurtarıcısı olacak. Bu kullanıma ek olarak son yılların trendi oksitlenmiş aynalar, pirinç çerçeveli irili ufaklı aynalar ve İskandinav stili ahşap bir çerçeve içinde tek parça dev aynalar en harika görünümü yaratmanıza yardımcı olacak.

Sanatın İzinde Duvar Tabloları

dekorasyonla-eglenmek-duvar-tablolari
En sevdiğiniz sanatçıların paha biçilemez eserlerini evinizin duvarlarında görmenin keyfi bir başka. İrili ufaklı çalışmaları tek bir duvarda toplayabileceğiniz gibi dev ve tek parça MDF tablolar üzerine çalışılmış bir eserle odak noktası yaratabilirsiniz.

Tablo modelleri satın alırken ise bir arada kullanıldığında ortak bir tema oluşturacak işleri seçebilirsiniz. Örneğin bahçenize açılan bir oda için marin temalı duvar tablosu ya da duvar panosu birlikteliği ortak bir algı oluşturmanızı sağlar.

Aydınlatmalar Söz Konusu Olduğunda Duvar Dekorasyon

Duvara monte edilen aplikler, daha sanatsal ve ışıltılı bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Özellikle tablo ve çerçevelerle şekillendirdiğiniz duvar dekorasyonunuz, asılabilir duvar aydınlatma seçenekleri son ve şık bir dokunuş yapmanızı sağlayacak.

dekorasyon fikirleri duvar dekorasyonu ev dekorasyonu

cetmenmobilya