Dekorasyon Fenomeni: L Koltuk Almanız için 9 Sebep

Yoğun ve yorucu bir günün sonlarına geldiğinizde, aklınızda hep işten bir an önce çıkıp evde o en rahat koltuğunuza yayılma hayali var, değil mi? Koltuğunuza yayılıp en sevdiğiniz diziyi izlemek için henüz ışınlanmanın bulunmamış olmasına da hayıflandığınızı duyar gibiyiz.

İşte tam da bu durumlar için aklınıza rahat mı rahat bir köşe koltuk gelmiyor mu? Bolca yumuşacık yastığın arasında uzanır halde dinlenmeye başlarken kaliteli bir köşe takımı hayallerinizi süslemiyor mu?

Önceleri küçük yaşam alanlarındaki küçük odalara çözüm olması için tasarlanmış, köşe koltuklar… Ardından daha genç ve modern bir görünüm için tercih edilmiş. Şimdilerde ise büyük bir odaya ya da farklı bir stile sahip olsun farketmez, hemen her eve en çok yakışan mobilya, kuşkusuz köşe koltuk!

Bir Oturma Grubu Olarak Köşe Koltuk

dekorasyon-fenomeni-kose-koltuk

Koltuk takımı modası elbette devam ediyor, fakat köşe koltukların hatırı sayılır bir yükselişe geçtiği kesin. Ev dekorasyonu konusunu daha dinamik ve yaratıcı hale getirmek için L koltuklar, koltuk takımlarının pabucunu dama atıyor.

Ev dekorasyonuna kattığı fonksiyonellikle ünlenen çekyat modelleri, artık köşe takımlarıyla da birleştiğine göre, ev dekorunuzu iyi bir köşe koltukla nasıl ön plana çıkaracağınızı konuşmanın vakti geldi.

Köşe Koltuk İle Ev Dekorasyon Fikirleri

cetmen-brena-kose-takimi

Yeteri kadar büyük bir odanız varsa dekorasyon adına yapacaklarınızın sınırı yok. Fakat küçük bir alan için köşe koltuk kullanmak istiyorsanız birkaç ev aksesuarına sadık kalarak başarılı sonuçlar yaratabilirsiniz. Oturma odalarına yakışır ve dinamik bir görünüm için yapabileceklerinize bir bakalım.

*Fonksiyonel bir orta sehpa ile işe başlayabilirsiniz. Eğer bu sehpa, aynı zamanda parçalara ayrılıp birer zigon sehpaya dönüşüyorsa, bu harika olacak. Böylece ayrı bir yan sehpa için alan yaratmanıza ihtiyaç kalmayacak.

*Çok sevdiğiniz kitaplarınız için bir alan yoksa eğer, köşe koltuk takım modelleri içinde kolçak bölümlerinde rafların yer aldığı alternatiflere yönelebilirsiniz. Koltukta yer alan bu raflar, aynı zamanda aksesuar bazındaki ev dekorasyon ürünlerine de ev sahipliği yapacaktır.

*Koltuğunuzun kısa bölümünün hemen ardında seçeceğiniz bir lambader ile dengeli bir ışık kullanımı sağlayabilirsiniz. Tercihen aydınlatmanızı, tablolarınızı astığınız duvarın yakınına da yerleştirebilirsiniz.

*Halı ya da kilim kullanımı için köşe koltuğunuzun alt bölümüne girerek devam eden bir büyüklükte değil, koltuktan arta kalan bölümde eşit boşluklar yaratacak bir boyutta halı ya da kilim seçmelisiniz.

*Kanepe modellerinde görmeye alıştığımız baza kullanımını, köşe koltuk satın alırken de tercih ederseniz bolca depolama alanı ile kalabalıktan kurtulmuş olursunuz.

Neden Köşe Koltuk Almalıyım?

cetmen-girona-koseli-koltuk-takimi

Peki, dekorasyonunuz için tek bir koltukla nasıl fayda sağlayabilirsiniz? Sorunun cevaplarından en az birkaçı mutlaka size göre:

*Dekorasyonu kurtarıcı özelliğiyle L koltuk kullanmak, her zaman için dekorasyon kalitenizi yükselten bir görünüm sunar. Daha elegan bir çizgiye sahip odalar yaratmanızı sağlar.

*Küçük ya da büyük tüm odalarda uyum içinde kullanılabilen L koltuk, bazen bir yatak odasında bazen de çalışma odasında harikalar yaratabilir.

*Koltuk takımlarına göre daha konforlu bir kullanım sağlayan köşe koltukların, oturma yüzeyi daha geniştir. Bu, daha rahat etmenizi sağlar.

*Koltuk takımlarına göre çok daha az yer kaplayan köşe koltuklar için dilerseniz harika bir berjer ile oturma grubu da yaratabilirsiniz.

*Fonksiyonel olma özelliği ile köşe koltuğunuzun boyutunu ve yönünü değiştirebilir, iki ya da üç parçaya ayırarak odanızın farklı bölümlerinde kullanabilirsiniz. Bu dekorasyon değişiklikleri, alanın havasını değiştirecek güçte olabilir.

*Hemen her stile uyumlu bir L koltuk bulma avantajınız da var. Klasik, modern, minimalist, endüstriyel ya da provans…

*Dağınıklık ve karmaşadan kurtulmak istiyorsanız, ruh halinize iyi gelecek bir köşe koltuk mutlaka var. Daha düzenli bir atmosfer yaratan köşe koltuklarla daha şık görünmek mümkün.

*Ufak dekorasyon değişikliklerine kolay adapte olabilen köşe koltuğunuzu satın alırken tek renk kuralından şaşmamalısınız. Sonrasında sadece yastık ve koltuk şalı değişiklikleriyle birden fazla farklı görünüm elde edebilirsiniz.

*Bolca misafir ağırlamayı seviyor ya da kalabalık bir ailede yaşıyorsanız koltuk takımlarından daha fazla olarak köşe koltuklardan çok daha fazla kişi yararlanabilirsiniz.

dekorasyon fikirleri ev dekorasyon fikirleri oturma grubu

cetmenmobilya