Bir İsveçli Felsefesiyle Dekorasyon: Lagom

İskandinav ülkelerinin kendine has kuralları herkes tarafından bilinir. Sakin ve huzurlu yaşamları, düzenli ve tasarım yönü güçlü projeleriyle Kuzey Ülkeleri’nin ünü, onları hemen her alanda farklılaştırıyor. İskandinav tarzı evlerin eğlenceli hali, İskandinav tarzı dekorasyon anlayışının sadeliği artık tüm dünyayı sarmış durumda.

Son yıllarda dünyanın dört bir yanında popüler hale gelen İskandinav dekorasyon ve İskandinav mobilya derken, İsveçlilerin kendilerine has yaşam felsefesi, dikkatleri üzerine çekti. Sadece ev dekorasyonu üzerine değil yaşamın her alanına yayılan bu felsefenin adı: Lagom. Diğer bir deyişle İsveçlilerin dengeli yaşama sanatı.

Geçmişi Vikingler tarihine dayanan bu İskandinav stil akımının içinde neler var? Bu tür bir dekorasyonun tarzını evimizde nasıl uygulayabiliriz? Tüm bu soruların cevabını bu içerikte bulabilir ve yaşam alanlarınızın bakış açısını bu yeni dünya kurallarına göre değiştirebilirsiniz.

Kural Basit: “Ne Az, Ne Çok Fazla”

İsveçli dekorasyon lagom oturma odası

Lagom felsefesinin sloganı: Ne az, ne çok, tam kararında. Ev aksesuarları, mobilyalar, tekstiller, renkler gibi dekorasyonun tüm alanlarında ön planda olan bir yaşam felsefesinden söz ediyoruz. Sadece İskandinav koltuk kullanarak değil tüm ev dekorasyonuyla bir İsveçli gibi yaşamaya çalışmanın bazı kuralları var.

Bu kurallardan bahsederken, Lagom felsefesinin insan psikolojisine olan katkılarından da söz etmeliyiz. Daha sakin, dingin, stresten uzak ve olgun bir çevrede yaşamak, böyle bir hayat tarzını benimsemek, ömrü uzatıyor. Lagom bakış açısıyla hazırlanmış bir dekorasyonla İskandinav tarz ve çizgisiyle bir sakinliğe sahip olmak, kulağa hoş geliyor.

Lagom Dekorasyonundan Notlar

İsveçli dekorasyon lagom koltuk takımı

*Yaşam alanınızın hemen her alanında dengeli bir dağılım çok önemli. Eşyaları ve kalabalığı diğer alanlara eşit şekilde dağıtarak yoğunluğu dengeleyebilirsiniz.

*Felsefenin en sevdiği renk, beyaz. Ana mobilyalar, duvarlar ve zeminleri beyaz ve krem tonlarındaki açık renkler ile düşünebilirsiniz. Renk kullanımı için daha küçük parçalara ihtiyacınız olacak.

*Beyaz ve krem gibi nötr renklerin ardından farklı renk tonlarının enerjisiyle dekorasyonu tamamlamak için mavi ve yeşil tonlarından yardım alabilirsiniz. Koyu tonlar mümkün olduğunca küçük ölçekli tasarımlarda yer almalı.

*Depolama alanı konusunda cömert davranabilirsiniz. Düzenli ve bol çekmeceli alanlar tercih ederek, ayak altındaki bütün karmaşayı yok edebilirsiniz.

*Doğal ışıktan alacağınız enerjiyi artırmalısınız. Daha ince perdeler, daha boş cam önleri ile bırakın tüm gün ışık içeri girsin. Bu durum, ruh halinizi de değiştirecek.

*Mobilyalarınızda öne çıkan özellik her zaman sağlam, fonksiyonel ve rahat olmalı. Koltuk modelleri bakarken mutlaka deneyerek almalı ve rahatlığından emin olmalısınız.

*Alçakgönüllü bir bakış açısıyla şekillenen Lagom felsefesi, orta karar bir kalabalık ve eşya kullanımını öngörüyor. Tercih edilen mobilya ve aksesuarlar, mutlaka ihtiyaca yönelik bir yoğunlukta kullanılmalı. Gereksiz hiçbir detaya yer yok!

*Organik olan ürünler kullanmak oldukça önemli. Organik tekstiller, ahşap mobilya ve sofra aksesuarları gibi detaylarda sürdürülebilir olma şartını aramalısınız.

*Doğal hayatı yaşam alanlarınızda uygulamanız gerekiyor. Bu aynı zamanda günün stresini atmak ve evinize karşı daha pozitif duygular beslemenize yardımcı olacak. Bolca yeşil bitkiler kullanmak da aynı amaca hizmet ediyor olacak.

*Özellikle aksesuar seçimlerinde el emeği ve el yapımı ürünler kullanmanızda fayda var. Bu, daha özgün ve size özel bir dekorasyon stili yaratmanız için de gerekli. Dilerseniz farklı kendin yap projelerini de hayata geçirebilirsiniz.

*Mobilya tercihlerinizde mat yüzey ve görünümlere yönelmelisiniz. Cilalı olmayan ve en doğal haliyle kullanılmış ahşap masa ve sandalyeler, daha zarif ve samimi bir alan yaratmanızı sağlar. Çetmen Marlia Salon Takımı gibi…

dekorasyon önerileri isveç dekorasyon önerileri

cetmenmobilya