Bebek Odalarında 2020 Trendleri

Bebeğiniz daha dünyaya gelmeden, onunla ilgili hayaller kurmaya başlarken ilk akla gelen detaylardan biri kuşkusuz bebeğinizin odası… Bebek karyolası, bebek yatağı, bebek odası halısı, bebek odası takımı, bebek odası perdesi ve daha birçok detay… Bu eğlenceli ve detaylarla dolu yolculuğunuzda en güzeli ve en iyisinin olması için ne yapmanız gerekiyor?

Bebek odası dekorasyon maceranız için sadece bir bebek yatağı ya da bebek karyolası elbette yeterli olmayacak. Çocuk odası dekorasyonunda tıpkı genç odası gibi bir tema belirleyerek ilerlemekte fayda var. O halde bebeğinizin sağlığı açısından ve aynı zamanda bebeğinizin rahat edeceği bir oda tasarlamak için kolları sıvayalım.

Bebek Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken İlk Detay: Sağlıklı Odalar

bebek-odasi-takimi

Düşünmeniz gereken belki de ilk konu, bebek odasında kullanacağınız tüm detayların bebeğinizin sağlığına zarar vermemesi olmalı. Bu düşünceden hareketle mümkün olduğunca kokusuz, katkı maddesiz ve kimyasal içermeyen mobilya ve aksesuarlara yönelmelisiniz.

Hem 2020 yılının bebek odası trendleri içinde yer alması hem de her zaman şık görünümü destekliyor olmasıyla ahşap mobilya ve detaylar iyi seçimlerden biri. Ham haliyle ve açık rengiyle ahşap beşik ya da sepet beşikler gibi bebek beşik modelleri hem nostaljik hem de minimalist bir stilin anahtarı.

Bebek Odası Modelleri Arasından Hangi Rengi Tercih Etmeli?

bebek-odasi

En klasik stil yönlendirmelerinden biri olan erkek bebekler için mavi odalar, kız bebekler için pembe odalar artık daha az kullanılır hale geldi. Yeni trendlerden biri ise tamamen nötr renkler kullanarak unisex bebek odaları tasarlamak.

Bu düşünce, bebeğinizin ileriki yıllarında odasındaki renk değişimlerine çok daha kolay adapte olmasını da sağlayacak. Örneğin gri, beyaz ya da pastel tonlardaki bir bebek odasında renk değişikliği istediğinizde hemen hemen tüm farklı renklerde yeni aksesuarlar tercih ederek yepyeni bir renk paleti elde edebilirsiniz.

Renk ve Tema Birlikteliğiyle Bebek Odaları

Mümkün olduğunca az renk kullanarak daha temiz, düzenli ve huzur dolu bir bebek odası yaratabilirsiniz. Örneğin duvar renklerini bu nötr renklerden seçerek, farklı çerçeveler ya da duvar çıkartmalarıyla farklı görünümler için kendinize özgürlük alanı yaratabilirsiniz.

Bebek odası temalarında ise yine renklerin önderliğinde bir değişim söz konusu. Doğadan ilham alan ve orman konseptli bebek odaları, herhangi bir cinsiyete yönlendirme yapmadan ve bebek psikolojisine iyi gelen yeşil renklerle bu yılın favorilerinden.

Bebek Odası Mobilyalarında Yenilikler

bebek-odasi-dekorasyonu

Aslında yenilik demek yerine eskiye dönüşten bahsetmek çok daha doğru olacak. Ahşap malzemeli ve büyüyen beşikler, her zaman trend olmuştur. Bu yılın yenilikleri arasındaki bebek yatak modeli konusunda bu zamansız mobilyanın yeniden gündeme gelişini haber vermek isteriz.

Sade, desensiz mobilyalar, çok daha modern ve minimalist bir bebek odası stilinin habercisi. Bu alanın yeterince oyuncakla dolu olacağını düşünürsek olabildiğince desensiz ana mobilyalar kullanmakta fayda var. Böylece tekstil seçimlerinizde daha fazla alternatifle ilgilenebilirsiniz.

Mobilyalara nazaran daha ulaşılabilir bebek beşiği fiyatları ise geri kalan bebek odası mobilyaları konusunda daha kaliteli seçimler yapmanıza imkan sağlayabilir. Bebek beşiklerini konumlarken ise mutlaka oda içinde güneş ışığının en fazla olduğu bölümü seçmelisiniz.

Bebeklere Özel Tekstillerde Nelere Dikkat Edilmeli?

cocuk-odasi

Tamamen bambudan yapılan doğal kumaşlar, annelerin gözdesi haline geldi. Bu kumaş türünü bebeğinizin odasının hemen her bölümünde kullanmanızda hiçbir sakınca yok. Yatağının tekstili, yastıkları ve belki perdeler bile bu incecik ve nefe alan bambu kumaşından seçilebilir.

Boya gibi kimyasallardan mümkün olduğunca uzak durmak için nötr renklerdeki tekstil kullanımları daha faydalı bir seçim olacak. Bunun yanı sıra keten ve pamuk koton gibi kumaşlar, özellikle bebeğinizin yatak tekstilinde çok sağlıklı bir malzeme. Perde modelleri içinde ise fona ihtiyaç duymadan keten bir perde de kullanmak akıllıca olacak.

Çocuk Odası Halısı Ve Bebek Odası Halısı Özellikleri

bebek-odasi-halisi

Kalın, uzun tüylü halılar sadece bebek ve çocuk halılarının değil evin tüm halılarının modası çoktan geçti.

Jüt, hasır ve kilim malzemeli halılar hem daha ferah hem de daha sağlıklı kabul ediliyor. Bu düşünce bebek odalarında da geçerli. Ortalama bir büyüklükte ince bir pamuklu kilim veya halı modeli, bebek odasındaki tüm dekorasyon ihtiyacınızı karşılayabilir.

Bebek odasında halı modellerine göz atarken oyun halısı olarak bilinen doğal malzemeli ve bir puzzle parçası gibi birleştirilebilen matlardan da yardım alabilirsiniz. Çocuk odası halıları konusunda da çok tercih edilen bu malzeme, hijyenik bir çözüm de sunuyor.

Bebek odası bebek odası dekorasyonu dekorasyon trendleri yatak odası dekorasyonu

cetmenmobilya