Bayram Temizliğinde Dekorasyon Değişiklikleri

Ramazan ayı biterken, size çocukluk yıllarımızdan aşina olduğumuz bir süreçten bahsetmek istiyoruz. Sakin geçen bir ramazan ayının son günlerinde başlayan tatlı bir telaş ve koşturmaca, bayrama hazırlık anlamına gelir.

Bayram temizliği olarak adlandırdığımız, detaylı bir düzen ve ev temizliği gerektiren bu günlerde bayram temizliği nasıl yapılır üzerine biraz konuşmakta fayda var. Bayram temizliği yapmanın tek amacı elbette hijyen değil. Ev için temizlik yapmak her zaman için yeni bir ev düzeni, kullanılmayan ev eşyaları konusunda bir karara varmak ve daha doğru bir ev düzenleme anlamı taşır.

Ev için yaptığımız temizlik sırasında ev düzenleme fikirleri konusunda da bir şeyler yapmak, bu süreci çok daha eğlenceli hale getiriyor. Pratik bilgiler ışığında dekorasyon fikirleri konularına da değinmek, yeni fikirlerle evi dekore ederseniz dekorasyonunuza nasıl bir fayda sağlayacağınızdan konuşmak iyi olacak.

Ev Dekorasyonu ve Temizlik Rutinleri

ev-temizligi

Sadece salon dekorasyon değişikliklerinden bahsetmiyoruz. Yatak odanızın temizliğinden mutfak temizliğinde neler yapacağınıza kadar ince eleyip sık dokumak önemli. Ev dekorasyon ürünlerine bakış açınızı değiştirmeye başlarken düzenli evler yaratma döneminde size söyleyeceklerimiz var.

İlk adım olarak mutlaka kullanmadığınız ya da köşelerde yer alan az kullandığınız eşyalara yönelmelisiniz. Bu eşyaların akıbetine karar vermek, ardından yapacağınız temizliği kolaylaştıracak. Bir Japon felsefesi olan Konmari düzenleme ve temizlik tekniğinden yardım alarak, yani kullanmadığınız hemen her ev detayına veda etmeyi ön planda tutarak bir eleme yapabilirsiniz.

Ev Dekorasyon Fikirleri Düzeninizi Sağlamaya Yardımcı Oluyor

bayram-hazirligi

Öncelikle salon dekorasyonunuza göz atarken gündelik hayatta olmazsa olmazınız detayları gözden geçirebilirsiniz. Kendi zevkinizi ön planda tutarak örneğin rahatlığınızı sağlayacak bol yastık kullanımı için büyük bir hasır sepet edinebilirsiniz. Böylece ona ihtiyacınız olmadığı zamanlarda şık bir sepette en düzenli haliyle sizi bekleyebilir.

Bu sepet yöntemiyle sadece yastıklarınızı değil koltuk şallarınızı hatta gazete ve dergilerinizi de bir düzene tabi tutabilirsiniz. Bu fikirle çok daha az toza maruz kalan bir salon ve daha hızlı derlenip toplanan bir eve sahip olabilirsiniz.

Mutfak Temizliğinde Düzen Mutlaka Olmalı

bayramda-ev-temizligi

Her zaman elinizin altında olması gereken mutfak aksesuarları neler? Örneğin tatlı yapmak sizin için ayrı bir mutluluksa ve evinizinden ev yapımı bir tatlı hiç eksik olmuyorsa pasta malzemeleri her daim elinizin altında olmalı.

Çekmece içi düzenleyiciler ve kompakt halde kullanılabilen dolap içi mini raflar, son yılların en akıllıca çözümlerinden biri. Eski usül kitap gibi dik halde dizilen tabak düzenlemesi ise hayatımıza geri gelen mutfak trendlerinden biri. Unutmayın, mutfak eşyaları konusunda ne kadar akıllıca bir düzen kurgularsanız temizlik o kadar kısa sürecektir.

Yatak Odasında Hijyeni Sağlamak

bahar-temizligi

Sizi yeni bir güne hazırlayan yatak odanızda yapmanız gereken en önemli detay, mümkün olduğunca az eşya kullanmak. İhtiyacınız haricindeki tüm obje ve aksesuarları bu odanın dışında değerlendirebilirsiniz. Kaliteli bir uyku uyumanıza engel toz konusu ise özellikle alerjik bir bünyeniz varsa ortadan kaldırmanız gereken bir sorun.

Yatak odası alanında bu hijyen kuralı için yıkanabilir ve ince kilimler kullanmak, kıyafetlerinizi eğer yeterli alanınız varsa sadece giyinme odasında bulundurmak temizliğiniz için önemli. Bol çekmeceli ve yüksek bir şifonyerle ise tüm dağınıklığınızı giderebilirsiniz.

Temizlik Ve Düzen Bir Arada Olmalı

yatak-odasi-temizligi

Düzenleme demek, akıllı bir depolama çözümü kullanıyor olmak demek. Bolca kapaklı dolap, çekmece üniteleri ve saklama kutuları size sadece düzen sağlamakla kalmaz, detaylı yapmak istediğiniz bayram temizliğinde zaman tasarrufu yapmanıza da yardımcı olur.

Bu planlı kurgunun ardından sıra temizliğe geldiğinde kimyasal içermeyen, doğal reçeteli temizlik ürünlerine ihtiyacınız olacak. Yanı sıra temizlik suyunuza sirke kullanmak, sadece hijyen ihtiyacınız için değil mobilya ve yüzeylerinizin yıpranmaması, onları daha uzun yıllar kullanmanız için de bir bakım sağlar.

Temizliğe dahil olan günlük doğru havalandırma ritüeli için ise polen mevsimi olan şu günlerde saatlerinizi iyi seçmelisiniz. En yüksek polen salınımının gece 04.00 ile sabah 09.00 saatlerinde olduğunu düşünürsek bu saatler dışında fakat aralıklı olarak pencerelerinizi açarak sağlıklı bir ev ortamı sağlayabilirsiniz. Bu fikirle, çok daha uzun ömürlü ve sağlıklı bir bayram temizliği yapmış olacaksınız.

banyo dekorasyon fikirleri mutfak salon yatak odası

cetmenmobilya