Baharın Tadını Çıkarın: Bahçe Dekorasyon Önerileri

Özlemle beklediğimiz bahar geldi! Doğanın uyanışa geçtiği bu dönemde hareketlenen bir yaşamla açık hava etkinliklerimiz de artıyor elbette. Peki, hangi açık hava etkinliği size daha uygun? Dostlarla kahvaltı, huzurla kitap okumak ya da eğlenceli partiler vermek? Bunlar ve çok daha fazlası için bahçenizi aktif hale getirmekle başlamalısınız.

Eğer bahçeniz kışın soğuk hava şartlarıyla terkedilmiş gibi görünüyorsa, bahçe dekorasyonu nasıl yapılır üzerine düşünmekte fayda var. Kendin yap fikirleri ve diğer bahçe dekorasyon fikirleri ile ilham veren içeriğimize mutlaka göz atın.

Bahçe Dekorasyonları İçin Nasıl Bir Alana Sahip Olmak Gerekiyor?

bodrum escort bayan

Büyük ya da küçük, nasıl bir açık hava alanına sahip olduğunuzun bir önemi yok. Hemen her boyutta bahçeyi, akıllıca uygulamalarla keyifli bahçelere dönüştürebilirsiniz. Bahçe dekorasyon ürünleri konusuna geçmeden önce mekanınızı kurgulamaya başlamalısınız.

Nasıl bir bahçe istiyorsunuz? Kullanım önceliğinize karar vermek olmazsa olmaz detaylardan biri. Sadece oturma alanlarından mı ibaret olmalı? Yoksa bitkileriniz için küçük bir sera mı kurgulamak istiyorsunuz? Ana hatlarıyla belirlediğiniz alan kullanımının ardından bahçe düzenlemesi çok daha keyifli bir hal alacak.

Bahçeyi Alanlara Bölme Kuralları

bahce-duzenlemesi

Bir oturma alanı, mangal ya da barbekü gibi etkinlikler için bir pişirme alanı, hamak, salıncak ya da şezlongdan oluşan keyif alanı ve son olarak bitki bölümü… Mutlaka ev dekorasyonuyla bağlantısı olan bir bahçe yapmak önemli. İster iç mekan dekorasyonunuzla aynı renkleri tercih edin, ister stil olarak bir bütünlük oluşturun.

Bu bölümleri ister taş döşemelerle birbirinden ayırın, ister bahçe çitlerinden yardım alın. Küçük de olsa minik sınırlar çizmek bahçe dekorasyon malzemeleri konusunun demirbaşlarından biri. Peki bu bölümleri nasıl konumlandırmalıyız? Gün içinde gölge durumunu takip ederek oturma alanını ve bitki bölümünü ayırt edebilirsiniz.

Bahçe Mobilyaları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

bahce-mobilyasi

Suya ve ısıya dayanıklı bahçe mobilyaları seçmek, bahçe kuralları içinde yer alan önemli detaylardan. Ratan, plastik ya da tik malzemeli oturma grupları uzun ömürlü oluşlarıyla hayat kurtarıyor. Fakat aynı zamanda kış geldiğinde bu mobilyaları nasıl koruyacağınızı düşünerek satın almalısınız.

Örneğin muhafaza etmek için uygun bir alanınız yoksa katlanır ya da üst üste istiflenebilir mobilya ürünlerine yönelebilirsiniz. Ferforje malzemeli alternatifler ise dört mevsim korunmayı gerektirmeyen bir başka alternatif.

Bahçe Aydınlatma Kuralları Nelerdir?

bahce-aydinlatmasi

Dekoratif bahçe aksesuarları olarak da kullanılabilen bahçe aydınlatmaları, gün ışığıyla çalışan alternatifleriyle vazgeçilmez detaylardan biri. Bunun yanında sensörlü aydınlatmalar ile de geçiş bölümlerini daha verimli aydınlatabilirsiniz. Duvar apliği formundaki bahçe aydınlatmaları ise yeni sezonun gözdelerinden.

Kendiniz yapacağınız cam kavanozlardan renkli aydınlatmalar ise bir kır bahçesi ruhu yaratabilir. Aydınlatma seçerken iç mekana gösterdiğiniz özeni bahçenizde de yaşatmaya çalışmak yeni trend bir detay.

Bahçede Kullanılacak Bitkilere Dair İpuçları

bahce-bitkileri

Bahçe zemininizi kurgularken bitki ve dekoratif ağaç kullanımını kabaca hesaplayarak nokta atışı yapabilirsiniz. Arta kalan alanlar için mini çakıl taşları dizebilir, ahşap zeminler tercih edebilir ya da ham beton görünümüyle endüstriyel bir gönderme yapabilirsiniz.

Bahar ve yaz aylarına en yakışan, dayanıklı çiçekler için ise Yıldız Çiçeği, Sardunya, Begonya ve Menekşe türlerine yönelebilirsiniz. Gölge alanlar için ise Sarmaşık ve Mor Salkım türleri dekoratif görünümlerle de uyumlu alternatifler arasında.

Bahçe Aksesuarları İle Hareketli Bir Dekorasyon

bahce-aksesuarlari

Aksesuarlar içinde dev fenerler, bol ve büyük boy yastıklar, pille çalışan mumlar, dev küpler, rüzgar gülü kombinasyonları, vazgeçilmezler arasında. Mavi, turuncu ve toprak tonları, bu aksesuarlara çok yakışıyor. Bazı vazo, kase gibi iç mekan aksesuarlarını da bu görünüme dahil ederek samimiyeti artırabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra kendi emeğinizle neler yapabilirsiniz? Bahçe dekorasyonunun en keyifli kısmı olan kendin yap projeleri, tam da bu noktada yaratıcılığınıza ihtiyaç duyuyor. Örneğin büyük taşları üst üste dizerek bir koltuk formuna getirebilir, uygun şiltelerle kombinleyerek bir oturma grubu yaratabilirsiniz.

Kullanmadığınız renkli ve kalın ipler ya da halatlar yardımıyla eski saksı veya teneke kutularınızı eğlenceli saksılara dönüştürebilirsiniz. Yaz aylarında plajdan topladığınız en güzel çakıl taşlarını dik halleriyle salyangoz formuyla dizebilir, yepyeni ve özgün bir zemin uygulaması elde edebilirsiniz.

Bahçe dekorasyonu dekorasyon fikirleri dekorasyon trendleri

cetmenmobilya